הפקת תעודת משלוח

הפקת תעודת משלוח היא מנת חלקו של כל בעל עסק או בעל חברה אשר עוסקים בהובלת סחורה, ואין זה משנה מה טיב הסחורה. יהא זה מזון, יאה זה חומרי בניה או יהא זה ציוד משרדי, וזה נכון בין אם מדובר ביצרן של אותה סחורה או משווק שלה. מרגע שסחורה עוזבת את מתחם בית העסק יש צורך להפיק תעודת משלוח. הפקת תעודת משלוח היא מנדטורית יחד עם זאת ניתן להפיק במקומה חשבונית מס, שמהווה תחליף לתעודת משלוח. את תעודת המשלוח חייב מוביל הסחורה לשאת עימו כל העת.

הפקת תעודת משלוח – העתק ומקור

בעת הפקת תעודת משלוח יש לוודא כי יש גם העתק וגם מקור, וכי המוביל נושא את שניהם בעת ההובלה. את המקור מוסר מוביל הסחורה ללקוח, לאחר פריקת הסחורה בבית העסק. ואת העתק לוקח המוביל ומוסר אותו לבעל העסק בשובו. יש חשיבות ל-2 עותקים אלו, הם יכולים לעזור במקרים שבהם נתגלו בעיות או אי הסכמות בין מקבל הסחורה למוסר הסחורה.

רוצים להפיק תעודת משלוח דיגיטלית? התנסו 30 יום חינם בחשבונית אונליין! התרשמו מהמחירון האטרקטיבי שלנו והרשמו עכשיו

יתרונות הפקת תעודת משלוח במצב של אספקה קבועה

הפקת תעודת משלוח עדיפה בנסיבות מסוימות על הפקת חשבונית מס. הנסיבות שבהן תעודת משלוח עדיפה היא בעיקר כאשר מדובר בעסקים שמשתפים פעולה באופן סדיר ועל בסיס קבוע. העובדה שצריך להפיק רק תעודת משלוח בכל הובלה יכולה להקל מאוד על ניהול ההיבט החשבונאי הן של ספק הסחורה והן של מקבל הסחורה. תעודת המשלוח מאפשרת לבצע כמה וכמה הובלות בחודש אחד או בתקופה אחת מבלי להצטרף להוציא חשבונית מס על כל הובלה. בסוף התקופה המוסכמת בין שני הצדדים (כל חודש, כל חודשיים וכו'), מרכזים ומסכמים את סך תעודות המשלוח שנשלחו באותה התקופה ורק אז שולחים חשבונית מס אחת ומרוכזת.

המבנה של תעודת משלוח

הפקת תעודת משלוח מזכירה מאוד הפקת חשבונית מס. גם בתעודת משלוח יש לציין את הפרטים הבאים:
פרטיו של בית העסק המקבל את הסחורה (שם בית העסק, כתובת, טלפון, מספר עוסק), פרטיו של בית העסק שמוסר את הסחורה (שם בית העסק, כתובת, טלפון, מספר עוסק), תאריך משלוח, חתימה רשמית של בית העסק, טיב הסחורה ותיאור שלה וכן כמות יחידות/פריטים. אך יש גם הבדל בין הפקת חשבונית מס לבין הפקת תעודת משלוח. כך לדוגמה: בתעודת משלוח אין הכרח לציין את המחיר או הערך של הסחורה ובחשבונית מס חייבים לציין את המחירים. הבדל קטן וחשוב נוסף הוא שבתעודת משלוח מחויבים חקלאים, יצרנים וסיטונאים לציין על גבי תעודת המשלוח את השעה.

רוצים להפיק תעודת משלוח דיגיטלית? התנסו 30 יום חינם בחשבונית אונליין! התרשמו מהמחירון האטרקטיבי שלנו והרשמו עכשיו

*** המידע במאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של רואה חשבון/יועץ מס